آخرین خبر ها
1398/2/30 دوشنبه سایت آهوی چشمه گل نمونه موفق یک سایت تحقیق،تکثیر و پرورش وحوش در کشور است/بحران آب و ضرورت کشاورزی نوین درمناطق خشک

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی، درسفر یک روزه به شهرستان تربت جام با فرماندار این شهرستان دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی،تورج همتی دراین سفر که به منظور بررسی وضعیت زیست محیطی این شهرستان صورت گرفته بود و در نشست با فرماندار اظهار داشت:با توجه به اینکه توسعه و پیشرفت هر منطقه ای با استفاده از شناخت قابلیت ها و یا برتریهای نسبی آن می تواند سریعتر و کوتاهتر از سایر راه های دیگر به نتیجه برسد و اقتصاد شهرستان تربت جام  نیزاز دیر باز بر پایه کشاورزی بنا شده است،یکی ازراههای توسعه و رونق اقتصاد منطقه توجه به پتانسیلبالای کشاورزی به لحاظ وجود دشتهای وسیع و قابلیتهای آب و خاک است .

وی ادامه داد:از طرفی وجود بحران منابع آبی شهرستان و افت سفره های آب زیر زمینی نگرانی هایی را برای متولیان حفاظت محیط زیست به همراه داشته است و بر این اساس دیگر کشاورزی و دامداری به شیوه های سنتی چندان مطلوب نیست و باید برای بهبود و رسیدن به وضعیت مطلوب ، این صنعت به سمت کشت های کم آب بر و روش های نوین کشاورزی سوق داده شود .

 همتی همچنین گفت: وزش طوفانهای ناشی از بادهای 120 روزه سیستان ، تخریب مراتع در اثر بهره برداری بی رویه و خشکسالیهای اخیر ، افزایش آلودگی منابع آب و تغییرات کیفی و مرتبط با افت سطح آب زیر زمینی و تخریب زیستگاههای حیات وحش و تهدید تنوع زیستی از مهمترین بحران های مرتبط با حوزه حفاظت محیط زیست درشهرستان تربت جام است.

این مقام مسئول افزایش سطح مشارکتهای اجتماعی معتمدین و علاقمندان را یکی از راههای حفاظت از محیط زیست منطقه دانست و افزود: حفاظت، احیاء و ارتقاء سطح توانمندیهای محیطی و انسانی تنها درصورتی مطلوب و موفق است که در راستای توسعه پایدارباشد .

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی، درادامه از آخرين اقدامات و فعاليت هاي صورت گرفته در سايت تحقیق، تكثير و پرورش آهوي چشمه گل بازديد و از نزديك به بررسي موفقیت ها و نيز تبیین نقاط ضعف و قوت پروژه رهاسازي آهوان اين سايت پرداخت.

همتی در نشست صميمي با محيط بانان اظهار داشت: از آنجا که حسب بررسی‌ های صورت گرفته بر روی میزان انطباق آهوان با شرایط محیطی زیستگاه، موفقیت آمیز بودن طرح  مورد تائید است و از سوی دیگر سایت پرورش آهو روزانه مورد بازدید و بهره برداری محققین و پژوهشگران،دانشجویان و علاقمندان قرار می گیرد،با تلاش برای توسعه زیر ساخت های آموزشی منطقه این سایت به عنوان یک الگوی موفق در تکثیر و پرورش وحوش مطرح خواهد شد.

 

لازم به ذكر است  در سالهای 92 و 95 مجموعا تعداد 36 راس از آهوان تكثير شده در سايت تكثير چشمه گل در دشت چشمه گل رهاسازي شدند . اکنون پس از گذشت شش سال از رهاسازي تعداد آنها به بیش از  200 راس رسیده است و احیاء نسل این گونه ارزشمند در منطقه مورد نظر با موفقیت به انجام رسیده است ، هچنین تعدادی آهو با ترکیب سنی و جنسی مختلف در داخل سایت نگهداری می شود.