دستگیری۴۵۴ شکارچی متخلف و کشف ۶۳ قبضه اسلحه شکاری در خراسان رضوی

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی از دستگیری ۴۵۴ متخلف شکار و صید و کشف ۶۳ قبضه اسلحه در شش ماه ابتدای سال در استان خبر داد .
مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی از دستگیری ۴۵۴ متخلف شکار و صید و کشف ۶۳ قبضه اسلحه در شش ماه ابتدای سال در استان خبر داد .
به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی، تورج همتی اظهار داشت : مامورین یگان حفاظت محیط زیست استان طی گشت های مستمر در مناطق و زیستگاه های استان  این شکارچیان غیر مجاز را در قالب ۳۶۴ پرونده  به قانون سپردند .
وی افزود : ۶۳ قبضه اسلحه شکاری و ۲۵٠٠ عدد انواع فشنگ نیز  از متهمان طی بازه زمانی یاد شده کشف و ضبط شده است.
این مقام مسئول ضمن اشاره به اینکه، متخلفان۶۴ راس پستاندار وحشی از قبیل قوچ و میش ، آهو و کل و بز وحشی وگراز ، ۱۲۷ قطعه ماهی و ۱۳۷ قطعه انواع پرندگان وحشی از قبیل کبک، باقرقره، قرقاول چکاوک، کبوتر و مرغابی را از چرخه طبیعت استان حذف کرده اند گفت: پایش مستمر پرنده فروشی ها، جمعه بازار و دیگر مراکز عرضه و فروش پرندگان منجر به کشف قریب۱۳٠٠ رأس انواع جانوران و نیز پرندگان وحشی شده است .
همتی همچنین به ۱۸مورد پیشگیری از جرایم شکار و صید اشاره کرد و افزود: متخلفان به جرم شروع به شکار به مراجع قضایی معرفی شده اند.
 وی همچنین اظهار داشت:  ۵ بهله بالابان، یک بهله شاهین و ۳۵ بهله دلیجه از جمله پرندگان شکاری ارزشمند مکشوفه در شش ماه گذشته بوده که به همراه اقلام شکار وصید توقیف و متهمان مربوطه روانه زندان شده اند و در این رابطه ۶ ساختار کوخط نیز تخریب شده است.
مدیر کل حفاظت محیط زیست استان در خصوص اقدامات صورت گرفته در خصوص ممانعت از آلودگی های زیست محیطی گفت :در شش ماهه نخست سال جاری ، از ۳۲۸ مورد آلودگی های زیست محیطی از قبیل هوا ، خاک ، آب و پسماند جلوگیری به عمل آمده و برای بیش از ۲۵٠ واحد صنعتی جهت رفع آلودگی اخطاریه های زیست محیطی صادر شده است .
همتی همچنین افزود : یگان حفاظت محیط زیست استان طی شش ماهه گذشته موفق به خروج بیش از ۱٠هزار راس دام سبک که بطور غیر مجاز در مناطق چهارگانه محیط زیست در حال چرا بودند، شدند و برای مالکین متخلف دام ها تشکیل پرونده شد و در   ۲۵ مورد نیز از تخریب اراضی ملی ، بوته کنی قطع درختان و تصرفات غیر قانونی جلوگیری شده است.
این مقام مسئول ضرر و زیان وارده به محیط زیست بابت شکار و صید جانوران وحشی در این مدت را بیش از ۳میلیارد و ۹٠٠میلیون ریال عنوان کرد و افزود: محیط بانان با کمک یگان منابع طبیعی و افراد محلی؛ ۱۲ مورد آتش سوزی در مناطق را اطفاء و حدود ۶٠٠ هکتار مراتع را که در این مدت دچار حریق شده بودند از خسارات بیشتر نجات دادند .
@shamekhkhabar
بيشتر