همتی در وبینار با سمن های خراسان رضوی عنوان کرد :

لزوم تقویت نقش نظارتی سمنها و گسترش سواد زیست محیطی
مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی در یک نشست بر خط که به منظور تبادل نظر با اعضای شبکه سازمان های مردم نهاد محیط زیستی استان و با حضور برخط ژیلا آقایی، مدیر کل دفتر مشارکتهای مردمی و مسئولیت اجتماعی سازمان حفاظت محیط زیست کشور در قالب وبینار برگزار شد، طی سخنانی از اولویت های اجرایی این اداره کل در سال جاری سخن گفت و به سوالات اعضای شبکه پاسخ داد. 
به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی، تورج همتی با اشاره به اینکه نگاه بخشی نگری در جامعه و در حوزه های برنامه ریزی و تصمیم گیری پروژه های توسعه ای ما را از اهدافمان دور کرده است گفت: به همین دلیل، تقویت نقش نظارتی سمن ها در استان با جدیت بیشتری دنبال می شود. 
وی ادامه داد:آنچه واضح است اینکه برای حل مشکلات حوزه محیط زیست به تغییر نگاه نیاز داریم و لازمه آن بهره‌مندی از حضور و مشاوره سازمان‌های مردم نهاد و متخصصان و صاحب‌نظران حوزه محیط زیست است. 
وی امکان حضور مشاورین زیست محیطی در کنار مسئولان ارشد و مدیران عالی خصوصا در ارکان مختلف حاکمیت در بخش‌های توسعه ای را بسیار مؤثر دانست و افزود: جریان سازی اجتماعی در موضوع حفظ محیط زیست و فراهم سازی بستر لازم برای حضور گسترده تر کنشگران اجتماعی نیازمند توجه بیشتری است که با گسترش سواد زیست محیطی در نظام آموزشی کشور تسهیل می شود. 
 همتی با اشاره به برخی توفیقات مجموعه در سال گذشته، رفع چالش های محیط زیستی استان را نیازمند وفاق بیشتر مردم و متولیان دانست و افزود: توجه به آموزش و پایش بیشتر و اطلاع رسانی به موقع، نقش اساسی را در ایجاد این همدلی ایفا می‌کند. 
مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی
 افزود: کلید اصلی برنامه های ما دستیابی به یک فهم و ادبیات مشترک است که خود نیازمند یک آموزش فرابخشی و مدیریت موثر در قالب خرد جمعی است.
وی برنامه آموزش های فرا استانی و توانمند سازی سمن ها را در برنامه های سال جاری این اداره کل عنوان کرد و گفت: جلب مشارکت ذینفعان دولتی و خصوصی برای تقویت مسئولیت اجتماعی یک ضرورت است و نخستین گام برای تغییر اساسی یک رویکرد در ابعاد اجتماعی، فرهنگی و محیط زیستی به شمار می رود که باید در بستر پایدار معنا و کارکرد پیدا کند. 
وی نخستین اقدام استانی در این خصوص را تقویت شیوه گفتگو و تعامل و اجرای برنامه‌های مشارکتی با سمن ها عنوان کرد و افزود: برای حل بحران‌های زیست محیطی لازم است به سمت راه های طبیعت محور برویم چرا که تا وقتی به سیاست‌های موقت و مسکن های زود گذر دلخوش باشیم، راه حل پایداری نخواهیم داشت و به همین دلیل نگاه ما باید فرا گیری سواد محیط زیستی و تقویت فهم اکولوژیکی اقشار مختلف اجتماع باشد. 
وی برنامه کلان سازمانی را مبتنی بر یک نظام آموزش و پایش قوی با مشارکت دستگاه های مربوطه عنوان کرد و گفت: ثمر دهی آموزش جوامع محلی به ویژه دهیاران و بخشداران زمان خواهد بود که برای هر منطقه به صورت اختصاصی دنبال شود. 
این مقام مسئول درادامه به سوالات حاضرین در این وبینار درخصوص طرح جامع مدیریت پسماندهای روستایی، کمربند جنوبی مشهد، آموزش جوامع محلی و.... پاسخ داد و راهکارهایی عملی این اداره کل را حوزه های مقابله با آتش سوزی های گسترده مراتع، استفاده قانونمند از پتانسیل همیاران محیط زیست و بسیج و.... را تشریح کرد.
بيشتر
80  میلیون محیط بان برای توسعه پایدار ایران