منو
آخرین خبر هاآخرین خبر ها
1398/4/13 پنجشنبه کارگاه آموزشی چالش ها و راه کارهای بهبود مدیریت مناطق چهارگانه در مشهد برگزار شد معاون محیط طبیعی حفاطت محیط زیست خراسان رضوی، در مراسم آغازین کارگاه آموزشی چالشها و راهکارهای بهبود مدیریت مناطق چهارگانه که صبح امروز باحضور کارشناسان مسئول محیط زیست طبیعی استان و اساتید دانشکده منابع طبیعی و محیط زبست دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد، طی سخنانی اظهار داشت: استان خراسان رضوی از منظرتعداد مناطق چهارگانه در رتبه اول و از حیث وسعت دارای رتبه ششم در کشور قرار دارد .

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی ، جواد دامن پاک بااشاره به پیشینه مناطق چهارگانه گفت : نخستین سنگ بنای مناطق حفاظت شده ایران در سال ۱۳۴۶،  یعنی ۹۵ سال پس از احداث پارک ملی یلو استون در آمریکا و ۱۹ سال پس از بنیانگذاری اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت و منابع،نهاده شد.

وی افزود: در این سال پیشنهاد تأسیس دو پارک ملی و پانزده منطقه حفاظت شده به‌عنوان نخستین گروه از مناطق حفاظت شده ایران به تصویب شورای‌عالی شکاربانی و نظارت بر صید رسید.

دامن پاک همچنین با اشاره به اینکه درحال حاضر 284 منطقه چهارگانه با مساحت قریب۱۸میلیون هکتار در کشور تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست کشور است گفت: در خراسان رضوی  145 محیط بان در 43واحد محیط بانی و سرمحیط بانی عملا حفاظت از حدود2/5 هکتار عرصه های مناطق چهارگانه و شکار ممنوع استان را بر عهده دارند.

وی خاطر نشان ساخت: هر محیط بان دراستان به طور میانگین ۱۶ هزار  هکتار از وسعت مناطق چهار گانه و شکار ممنوع را حفاظت می کند.

دامن پاک گفت: مناطـق تحت مدیریت سازمان محیط زیست ، طـی سـالیان متمـادی ،  بـا رنج و مرارت های بسیار و بهای سنگین تقدیم 125 شهید حفاظت شده است.

معاون محیط طبیعی حفاظت محیط زبست استان افزود: اگرچه مناطق یاد شده در مقام مقایسه با سایر عرصه های غیر حفاظت شده هنوز از ارزشهای اکولوژیکی بسیار بالاتری برخوردارند؛ اما به دلیل مشکلات و تعارضات موجود، برخی از زیستگاهها و مناطق تحت مدیریت با روند فرسایش و تخریب مواجه و همه ساله از کارکردها و ارزشهای اکولوژیکی آنها کاسته میشود.

  وی ادامه داد: با توجه به روند تخریب زیستگاه ها و مناطق حفاظت شده و ضرورت انجام اقدامات بازسازی و احیا در حفاظت از زیستگاه ها ومناطق حفاظت شده این کارگاه آموزشی می تواند آغازی بر طرح مباحث نظری و مدلهای مرتبط با احیاء و بازسازی مناطق یاد شده باشد.

دامن پاک هدف از برگزاری این کارگاه آموزشی را شناسایی موانع و مشکلات و طبقه بندی آنها بر اساس ارتباطات بین بخشی و منطقه ای ،بررسی جایگاه دستگاه های اجرایی اثر گذار در مدیریت منطقه ،معیشت ذینفعان و مشارکت جوامع محلی در مدیریت و اجرای برنامه های اجرایی ،شناسایی وضع موجود و طرح های توسعه ای و تعیین راهبرد های اصلی به منظور ساماندهی و بهبود مدیریت منطقه در چهار چوب طرح جامع و تفضیلی ،همسو کردن اهداف با برنامه های سایر دستگاه ها  با برنامه های طرح مدیریت مناطق ،راه کار های هم افزایی و بهره گیری از توان و امکانات سایر بخش ها به منظور تحقق اهداف مدیریت منطقه و پایش دوره ای روند بهبود عنوان کرد.

 
نسخه قابل چاپ
بيشتر