منو
آخرین خبر هاآخرین خبر ها
1397/10/17 دوشنبه تکمیل زیر ساخت های طبیعت گردی دریاچه بزنگان/جشنواره تالاب ها، دربزنگان برگزار می شود.

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی در سفر به شهرستان سرخس از روند پشرفت عملیات اجرایی توسعه زیر ساختهای طبیعت گردی دریاچه بزنگان بازدید کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی، تورج همتی دربازدید از اثر طبیعی ملی دریاچه بزنگان، ضمن پایش میزان پیشرفت توسعه زیر ساخت های طبیعت گردی منطقه اظهار داشت: برخورداری دریاچه بزنگان از جاذبه ها و توانمندی زيست محيطي ، شرايط توسعه اکوتوريسم را دراین منطقه تصریح می کند.

وی ادامه داد: طی ماه های گذشته با تمرکز بر تدوين راهبردهای اجرایی و پیاده سازی راهکارها منطبق با تجربیات کارشناسی و بومیان محلی ،ضمن توجه به محوریت حفظ ارزش هاي اکولوژیک منطقه و حساسیت های ناشی از آسیب پذیری دریاچه دراثر خشکسالی های اخیر و دیگر تخریب های وارده ،توسعه زیرساختهای طبیعت گردی با روندی مثبت درحال انجام است.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه آب این دریاچه از بارندگی های سالانه و چشمه های کوچک حاشیه و کف دریاچه تامین می شود، از تأمین منابع ذخیره آب تالاب با بهسازی مسیل ها و جانمایی لوله های انتقال آب سخن گفت و افزود: مقدمات تغذیه سفره های آبهای زیر زمینی اطراف با اقدامات بیولوژیک نیز با موفقیت انجام شده است.

وی همچنین ضمن اشاره به اینکه واگذاری مدیریت این منطقه به بخش خصوصی دردست پیگیری است گفت: اثر طبیعی ملی دریاچه بزنگان از نظرلیمنولوژیكی و شرایط اكولوژیكی،زمین شناسی و... ارزشهای مطالعاتی بسیاری را برای محققین فراهم کرده است و بهبود زیر ساختهای زیست محیطی ضمن نجات این دریاچه از نابودی ، می تواند آن را به یک منطقه اکوتوریستی حائز اهمیت تبدیل کند.

همتی همچنین درادامه اظهار داشت :در واقع طبیعت گردی باید بر مبنای چهار رکن اصلی ،کاهش اثرات نامطلوب زیست محیطی،احترام به فرهنگ مردم بومی، افزایش مزایای ناشی از گردشگری طبیعی برای مردم محلی و جلب رضایت طبیعت گردان استوار باشد و امروز موضوع بازدید های آموزش محور از جاذبه های طبیعی درکشورهای توسعه یافته جایگاه خاصی یافته است و زمان آن است از این تجربه موفق دنیا  که اکوتوریسم را منطبق و سازگار با توسعه پایدار مطرح می کندبهره مند شده و با جلب مشارکت جوامع محلی مانع از بروز بحران های تهدید کننده اکوسیستم های طبیعی شویم.

وی درپایان از برگزاری جشنواره تالاب بزنگان همزمان با روز جهانی تالاب ها(13 بهمن ماه) با همراهی نخبگان و مدیران محلی خبرداد و افزود: این قبیل اقدامات می تواند با فرهنگ سازی و معرفی قابلیت های منطقه گامی موثر درارتقاء ضریب حفاظتی دریاچه باشد.

نسخه قابل چاپ
بيشتر